מגנט האורחים – איך יוצרים הזמנה לחתונה שמביאה את כוווולם

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on twitter

אמביגרמה: אחד הביטויים הגרפיים המדוייקים ביותר ל"אני קיים ואוסיף להתקיים, ולא משנה מה תעשו לי".

העם היהודי הוא עם אמביגרמי.

מתנות מקוריות? זה גם קצת מסוכן

מתנה מקורית – מתנה שנוגעת רבים מאיתנו רוצים להעניק לאהובינו מתנות מעניינות, מקוריות, מיוחדות. לא שחוקות. ברור למה: אנחנו חיים בעידן של שפע. החפצים זולים

לכתבה »

כמה מאכזב, אפילו פוגע, זה להזמין אנשים לחתונה ולשמוע מהרבה מהם שלא יגיעו. אחוז מסויים זה כמובן נורמלי. יש אילוצים ויש קשיים. אלה החיים. אבל כשחבר וותיק אומר שהוא לא יכול להגיע, ועוד חברה, ועוד ידיד… משהו בלב פוקע. האם אני עד כדי כך לא חשובה להם, שאפילו לחתונה שלי הם לא באים?

ככל שרשימת ה"לא יכולים להגיע" גדלה והולכת, התהיות מתחילות לעלות וחוסר הביטחון מערער, וזה דווקא לפני היום הגדול שלכם. מה לעשות? בסתר ליבנו רבים מאיתנו רואים בהזמנה לחתונה, לא משנה אם אונליין או במכתב מסורתי, סוג של מבחן לכל הקשרים האישיים שרכשנו במשך השנים. אנחנו זוכרים יפה את החתונות של החברים ה"מקובלים" שלנו, שהיו שמחות והומות אדם, לעומת חתונותיהם של אלה החיים בשולי החברה, חתונות צנועות, מצומצמות, ולעיתים גם מעט בודדות. המשוואה ששוכנת לה בתת ההכרה שלנו אומרת ש: הרבה אנשים שמגיעים לחתונה = אוהבים אותי. הרבה אנשים שלא מגיעים = לא כל כך אוהבים…

האבחנה הזאת היא לא נעימה, ולמרבה המזל גם לא לגמרי נכונה. זאת משום שיש רכיב נוסף בתמונה: ההזמנה.

עיצוב הזמנות לחתונה – למה זה חשוב?

הזמנה לחתונה היא לא סתם בריסטול יפה או צירוף פיקסלים מהמם שמודיע לציבור מתי אתם מתחתנים ואיפה. באמצעות ההזמנה אתם גם משדרים למוזמנים באיזו מידה חשוב לכם שהם יגיעו.

דמיינו למשל זוג מחבריכם, אהובים ומקובלים, נעימים ונחמדים, שבחר להודיע לכם על חתונתו באמצעות הוואטספ בלבד. הזוג שלח לכל מכריו הודעה בזו הלשון: "אנחנו אברהם ושרה מתחתנים בגני הפעמונים בערב חנוכה בעוד חודש, ביום שלישי בשעה 6 בערב. מוזמנים".

מה הסיכוי שתגיעו?

כמובן, אם אותם אברהם ושרה הם חברי נפש שלכם, שום דבר לא יעצור אתכם מלבוא ולשמוח איתם. אבל אם הקשר מעט פחות הדוק ויש לכם עוד מחויבויות, אתם כנראה תגידו לעצמכם "הם אומנם נורא נחמדים, אבל לא עושה רושם שהם מי יודע מה מצפים שנבוא. עם הזמנה כזאת, אולי הם בכלל מעדיפים שלא נבוא, כדי לחסוך על מנה"…   

לעומת זאת, זוג שמשקיע בהזמנה שלו, אומר בכך למוזמנים: אתם חשובים לנו ולכן אנו מזמינים אתכם באופן שעושה חשק להגיע. אם המסר הזה עובר, יגיעו יותר אנשים. זה נכון במיוחד בדור שלנו: פריטים גנריים יפים, מעוצבים באופן סביר תוכלו למצוא כמו מים. אנשים טובעים בהם ולא שמים לב אליהם. מקוריות, יצירתיות ומגע יד אנושי ואישי לעומת זאת הם עניין הרבה יותר נדיר, וכשאנשים מזהים דברים כאלה הם נמשכים אליהם וזוכרים אותם.

העיקרון המנחה בניסוח ועיצוב הזמנות מיוחדות לחתונה

החשוב מכל זה להעביר בהזמנה מימד אישי, יצירתי, ייחודי, גם במילים וגם בעיצוב.

דווקא תבניות קיימות של הזמנות לחתונה (כל בית דפוס להזמנות לחתונה יציע לכם, ויש גם עיצוב הזמנות לחתונה אונליין) עושות את העבודה פחות טוב, גם אם שילמתם הרבה כסף והתוצאה נראית בסופו של דבר נוצצת ומהודרת. הזמנות יוקרתיות לחתונה זה אולי סמל סטטוס ("תראו כמה כסף יש לי, אני יכול לעשות הזמנה מה זה מפוארת") אבל יבול המוזמנים שהן מביאות הוא ממוצע.

בדומה לכך, לא מעט אנשים מחפשים בגוגל "הזמנה לחתונה מילים", ויוצרים את ההזמנה שלהם על פי נוסח מוכן. נוסח מוכן זה נחמד וזה עושה את העבודה, אבל לא יביא אליכם את כל האנשים שאתם רוצים שיבואו. הזמנה אינסטנט היא בדיוק מה שהיא: עוד מוצר אינסטנט, ואנשים קולטים את זה מיד. ההגעה לחתונה שלכם תדורג אצלם במקום לא גבוה במיוחד, לא כי הם אינם אוהבים אתכם אלא כי לא שידרתם להם בבירור "חשוב לנו שתבואו!"

אז - איך אפשר תכל'ס לשדרג את ההזמנות לחתונה?

הדרך הפשוטה, הטובה והזולה ביותר היא כנראה לשבת ולכתוב לכל אדם שאתם ממש רוצים שיגיע תוספת להזמנה, בכתב יד. אין כמו מילים אישיות היוצאות מן הלב, כדי לפגוש את הלב השני. זה לא עולה אגורה אבל דורש מחשבה ותשומת לב… נו, וזה בדיוק העניין.

בנוסף, הזמנה יפה, מודפסת, שהעיצוב שלה מקורי וייחודי, תהיה הזמנה שהאורחים הפוטנציאליים שלכם יתלו על המקרר כי היא מיוחדת, ותוך כדי כך ייזכרו בכם כל יום מחדש, ולא יקבעו דברים בטעות ביום החתונה. הזמנות בעיצוב אישי עשויות לחולל את הפלא. ואפילו, למרבה ההפתעה, הזמנות בעיצוב עצמי, גם אם בחינם, וגם אם אין בהן זיקוקים עיצוביים (אם רק הן יוצאות יצירתיות ועם שאר רוח).

שילוב הומור בהזמנה לחתונה, יעיל גם הוא. אנשים אוהבים הומור וזוכרים אותו, ובהזמנות לחתונה הוא די נדיר. סיבה טובה להשתמש בו.

תוכלו גם לקבוע את נוסח ההזמנה ואת העיצוב בהסתמך על השמות שלכם. אם למשל לחתן קוראים אייל ולכלה מעיין, אפשר לנסח משפט כמו "התאספו כאיילים אל מעיינות השמחה!" (בהנחה שזה לא נשמע לכם פלצני מידיי) איורים של איילים רועים ליד מעיין יכולים גם הם לעשות את העבודה. הכול, רק צאו מהבנאליות.

באתר דומילה אנחנו מציעים לכם עוד אלמנט שיכול לעזור, כתוספת או אפילו בפני עצמו: עיצוב אישי לשמות של שניכם, שהוא מצד אחד גימיק ומצד שני מבטא באופן גרפי נהדר את הרעיון העמוק של חתונה: הזינו כאן את שמותיכם, החתן והכלה, ותקבלו עיצוב של שני השמות משולבים יחד כאמביגרמה: אם מסתכלים על שמו של החתן מהכיוון ההפוך, מגלים את שמה של הכלה, ולהיפך. כך אתם מעבירים בלי מילים את המסר – שעכשיו אתם יחד, ישות אחת, מתערבבים זה בזה, ועל הדרך גם מבטיחים שההזמנה לחתונה שלכם תבלוט בבית של כל אורח, ולא תיבלע בהררי המטלות והמחויבויות השונות שלו.

בכל אופן, שיהיה לכם הרבה הרבה מזל טוב!